pondělí 27. srpna 2012

Výzva The Daring Bakers - Srpen 2012: Filled Paté a Choux Swans

 

Srpnová výzva The Daring Bakers mi opravdu udělala radost. Výzvu pro nás připravila blogerka Kat a naším úkolem bylo upéct labutě či jakýkoliv jiný tvar z odpalovaného těsta a naplnit libovolnou náplní. Nejdůležitějším úkolem ovšem bylo si tohle pečení pořádně užít. A to jsem taky udělala. 

Jak už jsem psala, tahle výzva mi udělala opravdu radost a to zejména z toho důvodu, že v cukrárně mezi všemi možnými i nemožnými zákusky prostě nikdy nedokážu odolat větrníku. Takovému tomu klasickému s karamelovou polevou, žloutkovým krémem a karamelovou šlehačkou. Hned, jak jsem si tedy výzvu přečetla bylo jasno. Budou labutě. A karamelové. A nemusela jsem ani dlouho brouzdat po internetu a vymýšlet recepty, jednoduše jsem zakotvila u Cataliny. Když jsem u této holčiny, kterou prostě musíte obdivovat, protože ač je docela mladá, úžasně peče a tvoří a ještě to všechno dokáže nádherně nafotit, kdysi obdivovala Croquembouche, hned jsem tentokrát věděla, kam se pro recept vrátit, a to jak pro recept na paté a choux (tedy odpalované těsto), tak na karamelový krém.
 

Opisovat na tomto místě recepty nemá cenu, raději se rovnou mrkněte ke zdroji, určitě tam najdete inspiraci i pro další výtvory. Já jen dodám, že těsto podle tohoto receptu opravdu nemělo chybu, bylo krásně nadýchané a chuťově jemné, prostě na jedničku. S karamelem jsem trochu bojovala, smetanu s karamelem jsem rozpouštěla snad hodinu, ale nakonec se povedlo a i přes počáteční nedůvěru, že z této hmoty, kterou jsem měla den uloženou v ledničce, se povede vytvořit krém, nakonec se to podařilo bez problému.

 No a jak vytvořil labutě? Ačkoliv se to z prvního pohledu může zdát složité, je to vlastně docela jednoduché. Labuť pečeme na dvakrát, nejprve si pomocí cukrářského sáčku z těsta vytvoříme krky a to tak, že nastříkáme těsto na pečící papír do takového jakoby otazníku či nedokonalého paragrafu, přitom se snažíme aby na konci bylo těsto drobet užší na zobáček (to se mi popravdě moc nepovedlo). No a pak teprve pečeme tělo labutě, těsto nastříkáme do oválku, který se postupně zužuje. Po upečení a vychladnutí oválky ostrým nožem podélně rozpůlíme a vrchní část překrojíme na polovinu, čímž se utvoří křídla. Spodní část pak plníme krémem, do krému zapíchneme krk labutě a nahoru na krém naaranžujeme křídla, která jsme před tím dozdobili moučkovým cukrem.


A máme hotovo a můžeme servírovat, mlsat a sklízet chválu a obdiv, protože ty samozřejmě přijdou. A přitom jen my víme, že to bylo vlastně jednoduché.

A já můžu upřímně přiznat, že to byla první výzva Daring Bakers, která mne opravdu bavila, měla jsem ze svého výtvoru radost a už se těším, až budu odpalované těsto dělat příště a vymýšlet další variace a míchat krémy a ochutnávat.


5 komentářů:

  1. Martino děkuju, už se těším na tvoje.

    OdpovědětVymazat
  2. Your swans are beautiful and your choice of flavor sounds delicious! Great job!

    OdpovědětVymazat
  3. So pretty! I read the post at the Daring Bakers Forums, and the cream fillings sounds great!

    OdpovědětVymazat